close
تبلیغات در اینترنت
پاسخ ایران به ادعای آمریکایی ها در خصوص ایرانی بودن موشک های یمنی
نیمه شعبان

تکمیل پازل اروپایی با طعم شوی آمریکایی/ نیکی هیلی مسیر «برجام موشکی» را برای غرب هموار می کند.


روزنامه نیویورک تایمز در گزارشی با اشاره به اظهارات روز پنجشنبه نماینده آمریکا در سازمان ملل درباره ایران نوشت: اگرچه دولت ترامپ تلاش کرد، پرونده‌ای علیه ایران تدارک ببیند اما مقامات آمریکایی نتوانستند بگویند که مدارک‌شان چگونه اتهامات علیه ایران را ثابت می‌کند.

 

گروه سیاسی- رجانیوز، هر تئاتری حرفی دارد و هر نمایش نامه ای هدفی. نه نمایشنامه نتانیاهو در نشان دادن نقاشی بمب شروع اعمال فشار در بحث هسته ای ایران بود و نه قرار است نمایشگاه نیکی هیلی به عنوان آخرین فشار و بهانه برای عثب نشینی ایران از مولفه های قدرت سخت خود باشد، بلکه بهانه ها و دشمنی ها از موردی به مورد دیگر انتقال پیدا می کند.
 
به گزارش رجانیوز، روز گذشته  نیکی هیلی سفیر آمریکا در سازمان ملل متحد تعدادی خبرنگار را به پایگاهی نظامی در واشنگتن برد و با نشان دادن قطعه بزرگی از بدنه یک موشک، آن را تکه های به جا مانده از موشک پرتاب شده از جانب یمنی ها به سمت سعودی معرفی کرد. او ادعا کرد این موشک ایرانی بوده و توسط ایران به یمن داده شده است.
 
 
 
هیلی که نماینده کشوری است که به تازگی قرارداد تسلیحاتی ۱۱۰ میلیارد دلاری با سعودی ها بسته و حمایت های نظامی اش از این قبیله زبانزد است با ادعای اینکه یک موشک به سمت متحد آنها در منطقه پرتاب شده که ساخت ایران است قصد دارد تا پروژه ایران هراسی به بهانه موشکی را تکمیل کند.
 

این درحالی است که...

 

تاکنون عربستان سعودی بیش از 3000 حمله هوایی علیه غیرنظامیان یمنی انجام داده است که حساب نظامیان این کشور نیز جداست.

 
خبر این شوی سیاسی آمریکا به سرعت بر روی خروجی خبرگزاری های جهان قرار گرفت، بی آنکه کسی از کشته شدن 10000نفر از مردم یمن سخن بگوید و یا از وجود قحطی و بیماری های خطرناکی چون وبا که در سایه محاصره بین المللی مردم یمن رخ داده صحبتی کند.
 
آمریکا و عربستان که تاکنون نتوانسته اند برای اثبات اداعاهای خود شواهدی از چگونگی انتقال چنین موشک هایی به یمن بیاورند تلاش خود برای افزایش نگرانی در خصوص پرونده موشکی ایران را در دستور کار قرار داده اند، با این وجود سازمان ملل متحد اظهارات نماینده آمریکا را رد کرد. فرحان حق جانشین سخنگوی دبیرکل سازمان ملل نیز در واکنش به این ادعا، اعلام کرد: هیچ شواهد قاطعی که نشان دهد چه کشوری سازنده موشک‌های شلیک‌ شده از سوی حوثی‌های یمن به عربستان بوده است، وجود ندارد.
 
روزنامه نیویورک تایمز در گزارشی با اشاره به اظهارات روز پنجشنبه نماینده آمریکا در سازمان ملل درباره ایران نوشت: اگرچه دولت ترامپ تلاش کرد. پرونده‌ای علیه ایران تدارک ببیند اما مقامات آمریکایی نتوانستند بگویند که مدارک‌شان چگونه اتهامات علیه ایران را ثابت می‌کند.
 
یمن نیز به این ادعای آمریکایی ها واکنش نشان داد. محمدعلی الحوثی، رئیس کمیته عالی انقلاب یمن در صفحه توییتر خود نوشت: «بنا به ادعای آمریکا، اگر ما موشک از ایران وارد می‌کردیم، موشک ضدهوایی وارد می‌کردیم. موشک افتخار ملت یمن است.»
 
در موضوع هسته ای نیز که غرب با اعمال فشار فراوان از سال 82 سعی داشت تا برنامه هسته ای ایران را به هیچ عنوان نپذیرد همین گونه فشار ها دیده می شد. ایران ابتدا در دولت اصلاحات عقب نشینی های زیادی انجام داد اما از سال 84 با افزایش روزافزون قدرت هسته ای خود آمریکایی ها را مجبور کرد نه تنها پیش شرط تعلیق تمام فعالیت های هسته ای ایران برای مذاکره را بردارد که دیگر بحث نه درخصوص نداشتن فناوری صلح آمیز هسته ای که در مورد میزان آن قرار داده شد.
 
اینبار بعد از مذاکرات هسته ای و اعطای امتیازات نقد ایران در برابر وعده های نسیه طرف غربی موضوع جدیدی روی میزآمریکایی ها قرار گرفته است، موضوعی که از قبل مشخص بود که عقب نشینی نه به عنوان پایان دشمنی که برای غرب به عنوان نشانه ای از ضعف ایران قلمداد می شود تا در حوزه های دیگر نیز زیاده خواهی کند.
 
از ماه ها پیش که اروپایی ها درخصوص پرونده موشکی ایران اعلام نگرانی کرده اند تا توئیت زدن جانسون وزیرخارجه انگلیس و بیانیه فرانسه در خصوص اهمیت مذاکرات موشکی همه از عزم اروپا وآمریکا برای اعمال فشار درخصوص برنامه دفاعی ایران دارد تا این رویکرد به یک برجام موشکی دیگر بیانجامد. به نظر می رسد راه دفاع از قدرت موشکی روزافزون کردن این قدرت باشد تا فکردست اندازی به آن را در رویای خود هم جست و جو نکنند.
 
نمایندگی ایران در سازمان ملل متحد با انتشار اسنادی به ادعاهای نیکی هلی پاسخ داده است که در ادامه مهمترین محور آن به شرح زیر است: 
 
عربستان سعودی و امارات متحده عربی از مارس ۲۰۱۵ یک فاجعه بشری در مقیاس عظیم را در فقیرترین کشور عربی رقم زده‌اند. ظرف بیش از دو سال حملات هوایی سنگین و درگیری در یمن که باعث تخریب مدارس، بیمارستان‌ها، کارخانجات و سایر هدف‌های شهری شده،بیش از ۱۰ هزار نفر در یمن کشته‌ شده‌اند. این حملات مصداق جرائم جنگی هستند.
 
 دست‌کم ۳۱۵۸ مورد از حملات هوایی ائتلاف عربستان در دو سال گذشته به اماکن غیرنظامی اصابت کرده‌اند.
 
 عربستان سعودی با تحمیل محاصره دریایی باعث ایجاد قحطی انسان‌ساخته‌ای شده که۱۷ میلیون یمنی را در آستانه فاجعه قرار داده است. 
 
 شیوع بدترین وبای ثبت‌شده در تاریخ، زندگی بیش از یک میلیون نفر از مردم یمن را تحت تأثیر قرار داده است. سازمان‌های بین‌المللی هم‌اکنون درباره وقوع دیفتری هشدار می‌دهند. 
 
سال گذشته، عربستان سعودی، دومین خریدار بزرگ سلاح بود و واردات خود، که عمدتاً از آمریکا بود را به میزان ۲۱۲ درصد افزایش داد. 
 
 ترامپ در سفر خود به ریاض در ماه می، یک قرارداد تسلیحاتی ۱۱۰ میلیارد دلاری با عربستان سعودی امضا کرد. 
 
 ماه گذشته، گزارش شد که شرکت‌های رییتون و بوئینگ قصد فروش هزاران سلاح نقطه‌زنبه ارزش ۷ میلیارد دلار به عنوان بخشی از این توافق عظیم به عربستان دارند.  
 
 سلاح‌های غربی که از هواپیماهای ائتلاف عربستان پرتاب می‌شوند، عمدتاً «مهمات تهاجم مستقیم مشترک» و موشک‌های «پیووی» هستند. اما طبق گزارش موسسه تحقیقات صلح استکهلم، در حملات هوایی ریاض علیه یمن از بمب‌های خوشه‌ای آمریکایی هم استفاده شده است. استفاده از این بمب‌ها طبق مفاد معاهده‌ای که به امضای ۱۱۹ کشور رسیده، ممنوع است.  
 
  عربستان، صرفنظر از تأمین تسلیحاتی توسط آمریکا برای هدایت جنگ در یمن هم به دولت ترامپ وابسته است. دولت آمریکا با فراهم آوردن اطلاعات درباره مواضع یمن،حمایت‌های لوجستیکی و سوخت‌رسانی‌های روزانه به جنگنده‌های ائتلاف عربستان، مستقیماً از عملیات هوایی ائتلاف عربستان حمایت کرده است. 
 
 ایالات متحده از نحستین روز آغاز حمله به یمن، از عربستان سعودی حمایت کرد. از جمله اقدامات دولت وقت آمریکا می‌توان به سوخت‌رسانی به جنگنده‌های ائتلاف اشاره کرد.
 
 دولت رئیس‌جمهور اوباما سال ۲۰۱۵ فرایند فروش بیش از ۸۰۰۰ بمب هدایت لیزری به نیروی هوایی عربستان سعودی را آغاز کرد. 
 
 دولت اوباما در مجموع ۴۲ قرارداد تسلیحاتی با عربستان سعودی به ارزش ۱۱۵ میلیارد دلار امضا کرد.  این رقم، بالاترین رقم فروش سلاح توسط یک دولت در تاریخ روابط آمریکا و عربستان به شمار می‌رود. 
 
 در حالی که محاصره دریایی یمن ۱۷ میلیون از شهروندان این کشور را در آستانه قحطی قرار داده دولت آمریکا در اکتبر ۲۰۱۵ توافقی به ارزش ۱۰ میلیارد دلار برای فروش کشتی‌های جنگنده چندمنظوره به عربستان سعودی منعقد کرد. پنتاگون هدف از فروش این کشتی‌ها را در راستای اهداف راهبردی آمریکا اعلام کرد. 
 
موشک‌های «پیووی۴» شرکت آمریکایی ریتیون از جمله تسلیحاتی هستند که شواهد استفاده از آنها برای حمله به مغازه‌ها و سایر اماکن شهری یمن دیده می‌شود.
 
عکس: موشک‌های پیووی ۴. شرکت ریتیون در سال ۲۰۱۱، قراردادی به ارزش 475 میلیون دلار برای تحویل این سامانه‌های موشکی به عربستان امضا کرد.
 
راکت‌های مرگبار با نام‌های شومی مانند « Brimstone» و «Storm Shadow» (سایه طوفان) و همچنین بمب‌های PGM500 و موشک‌های ALARM نیز به عربستان سعودی فروخته شده‌اند.
 
عکس: شرکت MBDA حدود ۱۰۰۰ موشک Brimstone به عربستان سعودی فروخته است.
 
عکس: بمب خوشه‌ای CBU 58 A/B آمریکا. این سلاح ممنوعه در یمن به کار گرفته شده است.
 
عکس: بقایای بمب‌های خوشه‌ای آمریکا که توسط نیروهای تحت رهبری عربستان در یمن پرتاب شده‌اند. 
 
موشک‌های بالستیک در یمن، سلاح‌های تازه‌ای نیستند. یمن جنوبی و شمالی هر دو از دهه ۱۹۷۰ اقدام به وارد کردن این نوع سلاح‌ها، عمدتاً از شوروی سابق کردند. در واقع، در جریان جنگ داخلی یمن در سال ۱۹۹۴ چندین نوع موشک اسکاد به کار گرفته شد. دیکتاتور مخلوع، علی‌عبدالله صالح با خریداری موشک‌های اسکاد کره شمالی، زرادخانه نسبتاً عظیم خود از موشک‌های بالستیک را غنی‌تر کرد.
 
 این موشک‌ها توسط نیروهای اسپانیایی در دسامبر ۲۰۰۲ ضبط شده و تحویل نیروی دریایی آمریکا شدند.
 
 در نهایت، صالح، به این دلیل که متحد ثابت‌قدم آمریکا و عربستان بود قوانین مربوط به توقیف این موشک‌ها را دور زد و دولت جورج دبلیو بوش، به وی اجازه داد موشک‌های کره شمالی را نگاه دارد.
 
 بنابراین، در زمان آغاز جنگ یمن در سال ۲۰۱۵، این کشور حدود ۳۰۰ موشک اسکاد در اختیار داشت. برخی از این موشک‌ها که ظاهراً مهندسان یمنی‌ در آنها تغییراتی اعمال کرده‌اند در طول دو سال گذشته به تلافی حملات بی‌شمار عربستان سعودی به سمت این کشور شلیک شده‌اند. 
 
 دستگاه اطلاعات کره جنوبی در جولای ۲۰۱۵ گزارش داد که موشک‌های اسکاد شلیک‌شده به سمت عربستان سعودی همان موشک‌های کره شمالی هستند که با چراغ سبز آمریکا و عربستان سعودی در سال ۲۰۰۲ تحویل یمن شدند.
 
 هیئت کارشناسان سازمان ملل که مأمور تحقیق درباره ادعاهای عربستان و آمریکا هستند، نه شواهدی در تأیید انتقال سلاح از ایران به سمت یمن یافته‌اند و نه ادله‌ای درباره کمک‌های خارجی برای استفاده از آن سلاح‌ها ارائه کرده‌اند.
 
 بر عکس، این هیئت تأیید کرده که صرفاً کارشناسان یمنی موشک‌های مورد نظر را شلیک کرده‌اند و هیچ یک از قطعات موشک مورد نظر از طریق دریای سرخ به داخل این کشور قاچاق نشده است- که این مستقیماً با منطق عربستان برای محاصره یمن در تناقض است.
 
 نکته جالب آنکه هیئت تحقیق سازمان ملل در لاشه‌های موشک‌های مورد نظر هم قطعات ایرانی و هم قطعات آمریکایی پیدا کرده است. بنابراین، طبق منطق عربستان سعودی و دولت ترامپ، ایران و آمریکا هر دو به توسعه برنامه موشکی یمن کمک کرده‌اند!
 
 نه مقام‌های آمریکایی و نه سعودی‌ها هیچ اطلاعاتی درباره زمان تحویل سلاح‌های مفروض ارائه نکرده‌اند. در واقع دولت ترامپ نشان داده که نمی‌داند انتقال ادعایی سلاح‌های ایرانی چه زمانی انجام شده است.
 
 مقام‌های آمریکایی، به علاوه، ظاهراً درباره زمان و مکان استفاده از این سلاح‌های فرضی هم اطلاعی ندارند.
 
 یمنی‌ها می‌توانند موشک‌هایی را شلیک کنند که در یمن مونتاژ شده‌اند. هیچ قطعه موشکی از طریق بنادر تحت محاصره وارد یمن نشده است.
 
 کارشناسان سازمان ملل در لاشه‌های موشک‌های یمنی هم قطعات ایرانی و هم قطعات آمریکایی پیدا کرده‌اند.
 نه عربستان و نه آمریکا هیچگونه اطلاعاتی درباره تاریخ تحویل سلاح‌های ادعایی ایران و زمان و مکان استفاده از برخی از آنها ارائه نکرده‌اند.
 
 بنابراین، هیچ یک از مواردی که توسط دولت ترامپ و متحدان منطقه‌ای آن مطرح می‌شوند، مبنایی در واقعیت ندارند، بلکه شواهد یا حقایق وارونه هستند.
 
 دنیا این نمابش را قبلاً دیده است و مشاهده مجدد آن برایش سرگرم‌کننده نیست.
 
 از زمان آغاز جنگ در یمن، ایران روشی معقول و عملی برای رسیدگی به این بحران دردناک و غیرضروری ارائه کرده است و زمان آن رسیده که بدانیم هیچ راه حل نظامی برای یمن وجود ندارد.
 
 طرح ایران خواستار برقراری فوری آتش‌بس، کمک‌رسانی‌های بشردوستانه و تسهیل گفت‌وگوهای یمنی-یمنی با هدف تشکیل دولت فراگیر وحدت ملی است.
 
 بنابراین، در حال حاضر ایران امیدوار است که کنشگران مسئول در خارج از خاورمیانه از متحدانشان در منطقه بخواهند پیشنهاد تهران برای برگزاری همایش گفت‌وگوهای منطقه‌ای را جدی بگیرند.
 
 این نویدبخش آغازی خوب است و ایران بار دیگر از تمامی همسایگانش می‌خواهد در آن مشارکت کنند. هیچ‌کس نباید خواستار تداوم این رنج باشد.درباره : فتنه , برجام , آمریکا , رژیم صهیونیستی , بصیرت , نفوذ , دشمن ,
بازدید : 7
[ شنبه 25 آذر 1396 ] [ 22:3 ] [ نویسنده : محمد حاتمی ] | نظرات ()
مطالب متفرقه
نظر بدهید
نام
ایمیل (منتشر نمی‌شود) (لازم)
وبسایت
:) :( ;) :D ;)) :X :? :P :* =(( :O @};- :B /:) :S
نظر خصوصی
مشخصات شما ذخیره شود ؟ [حذف مشخصات] [شکلک ها]
کد امنیتی.: Weblog Themes By SlideTheme :.


  • انیمیشن گلکسی