close
تبلیغات در اینترنت
کمک به احیای شعائر حسینی یا سنگ اندازی در پیاده روی اربعین
آتش به اختیار

زائران نباید انتظار داشته باشند که در ایام اربعین حسینی که برخی به نجف، سامرا، و کاظمین هم مشرف می‌شوند خدمات از صفر تا 100 به صورت رایگان به آنها ارائه شود و‌ باید واقعیت‌ها برای مردم گفته شود و انتظارات مردم بر اساس توان و ظرفیت‌ها باشد. نقش اصلی حاکمیت در مراسم اربعین تامین نظم و امنیت،‌ زیرساخت و بهداشت است.

 
آنچه که در ادامه میخوانید گزارشی از مشکلاتی است که گویا قرار نیست رفع شود و فقط باید مردم آن را به فراموشی بسپرند.
 
لغو ویزا خواست ایران یا عراق
سال های گذشته به کرات مقامات عراقی اعلام کردند که حاظرند ویزای بین دوکشور برداشته شود و این هم به نفع ایرانیها بود و هم به نفع طرف عراقی اما مسئولین نظر دیگری داشتند. آذر 94 بود که قشقاوی، معاون وزیر خارجه از تمایل ایران برای لغو روادید میان ایران و عراق خبر داده بود. با این وجود قشقاوی بهای لغو ویزای برای زائران 28 صفر را لغو ویزا برای اربعین قرار داد و گفت: «مایلیم همین محبتی که برادران عراقی در اربعین با ما داشتند؛ ما هم در 28 صفر جبران کنیم. اگر آن عزیزان لغو ویزا کنند، ما هم آمادگی لغو ویزا داریم». این در حالی است که میزان تقاضا برای سفر اتباع ایرانی در ایام اربعین به مراتب بیش از حجم تقاضای سفر اتباع عراق در ایام 28 صفر به ایران است ولی گویا آقایان در نظر داشتند مدل برد_برد را اینجا حداقل پیاده کنند.
 
اما این تنها سخنی نیست که قشقاوی در باره محدود بودن لغو ویزا مطرح کرده باشد. چندی قبل تر از آن معاون وزارت خارجه در این باره به یکی از خبرگزاری ها گفت: «طرف ایرانی همواره به موضوع لغو روادید در «اربعین حسینی» تاکید کرده است و در سفر اخیر نیز وزارت امور خارجه به این مساله اشاره کرد با این حال طرف عراقی با لغو روادید موافقت نکرد» در نهایت نیز اعلام شد که طرف عراقی با برداشت ویزا مخالفت کرده است و مردم بابت سفر به کربلای معلی باید ویزا بگیرند.
 
با این حال یکسال پس از آنکه یکی از نمایندگان مجلس نهم اشاره کرده بود که دولت عراق آمادگی دارد که روادید را برای تمام ایام سال لغو کند و متأسفانه در داخل بعضی از نهادهاذ مانع انجام این کارند. خبری امد که ویزای ارمنستان برداشته شد!
 
عدم پرداخت دیه شهدای اربعین حسینی فاجعه تروریستی حله
اما ایجاد هزینه برای مسافران اربعین در سال های گذشته به اینجا ختم نشد و سال گذشته علاوه بر پرداخت 40 دلار به عنوان ویزا اعلام شد که کسانی که برای دریافت ویزا مراجعه میکنند باید مبلغی را به عنوان بیمه الزاما پرداخت کنند. مبلغ اعلامی 25 هزار تومان بود و خیلی ها  که سال های قبل با این مبلغ خود را به مرز میرساندند اینبار فقط آن را به اجبار باید به مراکز صادر کننده ویزا میدادند تا اگر اتفاق ناگواری افتاد شرکت بیمه گذار هزینه درمان و دیه زائران را تقبل کند. حتی کسانی که مستقیما برای دریافت ویزا به سفارت عراق مراجعه میکردند از این امر مستثنی نبودند. جدای از اینکه آیا دریافت اجباری پول به عنوان بیمه کاری شرعی و قانونی بود یا خیر، بیمه‌گذار با وجود سود نجومی از زائران اربعین حاضر نشد دیه شهدای اربعین حسینی فاجعه تروریستی حله را پرداخت کند! بهانه بیمه گذار این بود که تنها دو نفر از شهدای حادثه تروریستی اربعین سال گذشته دارای بیمه بودند در حالی که مجید آقا بابایی دبیر ستاد اربعین همان موقع در مصاحبه ای گفته بود: به حادثه دیدگانی که از مسیر قانونی راهی کربلا شده باشند و دارای ویزا باشند بیمه تعلق می‌گیرد. به سراغ چند نفر از خانواده شهدای حادثه حله رفتیم یکی از کسانی که مادرش در این حادثه تروریستی شهید شد به رجانیوز گفت: با وجود این صحبت های اولیه اما رئیس حج و زیارت خوزستان موضع کاملا مخالف دارد.  آیا زمانی که به قول شما این زوار بدون بیمه از مرز خارج شدند قانون حکمفرما بود یا خیر؟ در ضمن ما هزینه بیمه مادرمان را قبل از اعزام به سرگروه پرداخت کردیم و اصلا مطمئن نیستیم که  مسئله بیمه نبودن صحیح باشد و تمامی زائران نیز دارای ویزای قانونی بوده اند. در ادامه وی علت پیگیری های خانواده های شهدا را سامان گرفتن وضع زوار برای سالهای آینده و پایان یافتن وجود کارچاغکن ها و افراد سودجو از این سفر معنوی اعلام کرد.
 
روند تسهیل زیارت اربعین امام حسین گویا امسال خیلی تند شده است اما در جهت عکس اینبار معاون وزیر راه
داوود کشاورزیان معاون وزیر راه و رئیس سازمان راهداری و حمل و نقل جاده‌ای است وی معتقد است:  قیمت بلیت اتوبوس در ایام اربعین برای مقاصد شهرهای مرزی با عراق باید دو برابر قیمت روزهای عادی افزایش یابد
 
وی با ‌اشاره به این ‌که9000 دستگاه اتوبوس آماده خدمات‌رسانی و جابجایی زائران حسینی هستند، اظهار کرد: هنوز برای تصمیم‌گیری و تعیین نرخ بلیت اتوبوس در ایام اربعین جلسه‌ای برگزار نشده است اما معتقدم باید قیمت بلیت اتوبوس در این ایام افزایش یابد!
 
 
استدلال ایشان برای افزایش قیمت بلیت اتوبوس به شهرهای مرزی با عراق این است ‌که در ایام اربعین حسینی اتوبوس‌ها یک سر خالی از مقاصد شهرهای مرزی با عراق بر می‌گردند.
 
 کشاورزیان در ایام «اربعین» معتقد است که به دلیل جبران تردد یکسرخالی اتوبوس ها باید قیمت بلیط های اتوبوس ها 100 درصد افزایش پیدا کند که طبق فرمولی که خود ایشان برای اتوبوس ها در ایام عید نوروز به منظور جبران ضرر یک‌سر خالی اتوبوس ها مطرح کرده بود حدود 25 تا 30 در صد بود و نه 100 درصد که افزایش هفتاد درصدی خسارت یکسرخالی اتوبوس ها برای اربعین و عید نوروز نیز در خور توجه است.
 
رفتار نامناسب با زائران طریق الحسین
اتفاق تلخ دیگری که باید برای آن امسال فکری کرد مرزها هستند. رفتار ناصواب سال گذشته با زائران سیدالشهدا در مرز مهران موجب بدبینی خیلی از مردم شد. اتفاقی که داد نماینده ولی فقیه در شهر مهران را نیز در آورد و طی نامه‌ای به وزیر کشور ارسال شد.
 
وی در انتقاد خود علت اصلی نابسامانی مهران را ضعف مدریت ستاد اربعین دانست و گفت:
چرا می گویید طرف عراقی مرز را بسته در حالی که به علت سوء مدیریتی شما و دستورات نابخردانه شما آقایان مرز را در مهران بر روی زائران بستید و هزاران زائر دارای ویزا با چشمانی گریان با قلبی شکسته بازگشتند و مسئولان باید جواب آنها و زائران امام حسین را بدهند.
 
شما که بحث از مدیریت بحران به میان می آورید به واقع بر همگان مشخص شد که خودتان عامل بحران در شهر مهران بودید و همه مردم و زائران می دانند که مردم شریف ایلام و مهران در خدمات دهی به زائران حسینی از هیچ کوششی تلاشی دریغ نکردند اما سوء مدیریت رئیس ستاد اربعین در تهران باعث به وجود آمدن نابسامانی هایی شد که منجر به اعتراض هزاران زائر بلکه انتقاد آنان از مسئولین نظام شد؛ شماها که توانایی مدیریت را در این عرصه ندارید به هیچ وجه حق ندارید که با رفتار ناصواب دست به عملی بزنید که مردم و زائران را از نظام بدبین کند.
 
 درکنار همه این انتقادات با یک برنامه ریزی متناسب قطعا دیگر شاهد آن نیستیم که زائر حضرت اباعبدالله(ع) که حتی ویزا هم دارد مورد ضرب وشتم قرارگیرد ویا با چشمانی گریان برگردانده شود.درباره : معیشت , برجام , بصیرت , نفوذ ,
بازدید : 4
[ چهارشنبه 26 مهر 1396 ] [ 6:33 ] [ نویسنده : محمد حاتمی ] | نظرات ()
مطالب متفرقه
نظر بدهید
نام
ایمیل (منتشر نمی‌شود) (لازم)
وبسایت
:) :( ;) :D ;)) :X :? :P :* =(( :O @};- :B /:) :S
نظر خصوصی
مشخصات شما ذخیره شود ؟ [حذف مشخصات] [شکلک ها]
کد امنیتیرفرش کد امنیتی.: Weblog Themes By SlideTheme :.


  • انیمیشن گلکسی